Методична скарбничка

Урок розвитку зв`язного мовлення
1 клас
Тема :У світі казки чарівної
Мета: узагальнити знання учнів про українські народні казки,
створити атмосферу радості, насолоди від творчості, поповнити
знання учнів про тематику казок, збагачувати словниковий запас;
Розвивати спостережливість, вміння доводити свою думку, інтерес
до казок, усне мовлення, логічне мислення, пам'ять , уміння творчо
підходити до розв’язання проблеми, уміння аналізувати, акторські
здібності;
Виховувати прагнення до добра і справедливості, інтерес до усної
народної творчості
Обладнання: виставка дитячих книжок, ілюстрації до казок, дитячі
малюнки.


Хід уроку
1. Організація початку уроку ( слайд No 1)
- Сьогодні ми працюватимемо групами. Кожна група буде
виконувати своє завдання. Для того щоб урок пройшов гарно і
цікаво необхідно один одному допомагати.
У нас сьогодні 4 групи. Кожна з груп готувала своє цікаве завдання.
1 група
« Довідкове бюро»
Учні цієї групи дадуть відповідь на таке запитання: « Для чого ми
читаємо казки?»
2 група
« Реклама казок»
Діти дадуть нам поради які саме казки можуть читати учні 1 класу
3 група
«Казкові експерти». Вони дадуть відповідь на запитання « Чому
навчають казки?»
4 група
« Акторська група». Діти цієї групи підготували інсценізацію
казки « Вовк і семеро козенят»
1.1 Психоформула
Тепло своїх долонь
Я друзям віддаю
Урок новий, цікавий
Я з радістю почну
ІІ. Актуалізація знань
2.1. Вступне слово вчителя ( слайд No 2)
Зустріч з казкою – це свято,
Не було б її у нас,
Ми б не знали так багато
Про новий і давній час
 - Як ви вже здогадались, сьогодні ми будемо мандрувати казками,
зустрічатися з різними героями, пригадувати сюжети казок.
- Кожен народ створив багато чудових казок. У них відображене
життя народу, його мрії і сподівання на кращу долю, на перемогу
добра і справедливості над злом, заздрістю, жадібністю і
жорстокістю. Казки розкривають для нас інший, чарівний світ,
переносять нас на крилах фантазії до незвичайних мандрівок і
пригод, у яких ми беремо участь разом з героями казок.
- Сьогодні ми згадаємо деякі з них, дамо поради героям,
продемонструємо свої творчі і акторські здібності.
2.2 Презентація 1 групи
 - Казка народилась у сиву давнину. Дитинство не відділене від неї.
Давайте пригадаємо. Як ми слухали, затамувавши подих, про
Курочку Рябу, Котика і Півника, Колобка, хитру Лисичку...
 - Казка - давній і мудрий порадник. Це вона дає перше уявлення
про добро і зло, правду й неправду, чесність, справедливість.
- Чи задумались ви над тим, чому живуть і не вмирають народні
казки. А безсмертні вони тому, що в них живе сам народ. Казки в
продовж віків були і залишаються носіями доброти і милосердя.
 - Всі ці думки втілені в народних прислів’ях.
У кожної групи на партах лежить конверт No 1 . Відкрийте його. Ми
пограємо у гру « Пазли» ( скласти прислів’я з окремих слів)
2.3 Гра « Пазли»
1. Маленькі казки багато розуму дають
2. Легко казка кажеться, та нелегко діло робиться.
3. Казки маленькі, а розуму в них багато.
4. З книжкою жити – з добром дружити
- Перевірка за допомогою комп’ютера ( слайд No 3)
Висновок: Хто казок багато знає той завжди перемагає.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Давайте з вами трішечки пограємо
До класу заходе поштар з телеграмами і посилкою.
Зачитує телеграми
« Дуже засмучена, мишка випадково розбила яєчко, прийти не
зможу». Від кого ця телеграма? ( слайд No 4)
« З`їв семеро козенят, болить живіт». Від кого ця телеграма?
( слайд No 5)
« Ніяк не витягнемо ріпку, тому прибути не зможемо» Від кого ця
телеграма? ( слайд No 6)
« Загубив жмут соломи, шукаю, прийти не можу». Від кого ця
телеграма? ( слайд No 7)
Предмети з посилки
Яйце ( « Курочка ряба»)
Рукавичка ( « Рукавичка»)
Жмуток соломи ( « Солом’яний бичок»)
Борошно ( « Колобок»)
Човен ( « Івасик - Телесик»)
- Ви молодці , добре знаєте казки.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Давайте звернемося до другої групи. Які казки вони порадять нам
прочитати?
4.1. Презентація 2 групи
Казка « Ріпка» - український народ представляє наших добрих
знайомих – Мишку, Мурчика, Онучку, Бабусю й Дідуся. Весела
компанія збирає врожай. А чи їм це під силу? Це ви дізнаєтесь,
коли прочитаєте казку самі. ( слайд No 8)
Казка « Колобок». Діду, жителю села , нема на що жалітися: кохана
дружина, чарівний синочок – справжня родина! Але його кругле
дитя дуже любить подорожувати. Він скочив у халепу. Його життя
під загрозою! Читайте продовження у казці ... « Колобок»
 ( слайд No 9)
Казка « Троє поросят»: прочитайте казку про трьох поросят! Ви
дізнаєтесь, як двоє поросят врятувалися від голодного і злого вовка.
Спасибі розумному братові. Він побудував міцний дім!
( слайд No 10)
Висновок: казок безліч! Шукайте їх у бібліотеках!
V. Руханка
 Тук – тук – тук!
 - Хто там?
 - Зайчик ( присіли)
 - Покажи вушка ( Показали ручками вушка)
Гра» Хто там?»
 - Тук – тук – тук!
-Хто там?
 - Вовк ( імітація)
 - Геть до лісу утікай, наших діток не лякай!( проганяють)
- Тук – тук – тук!
-Хто там?
- Олень
 - Покажи ріжки ( показують)
 - Тук – тук – тук!
- Хто там?
 - Вітер
- У шпаринку пролізай, з нами в танці закружляй ( Танцюють)

 - Ви бачите, скільки багато існує казкових героїв. Кожен з них має
свій характер, свої звички. Більшість казкових героїв це – тварини.
Вони жили завжди поруч з людиною. Та, спостерігала за ними,
наділяла певними рисами характеру, складала казки.
5.1 Виставка книжок з казками.
- Розгляньте малюнки, та пригадайте назву казки.
- Подумайте, в яких казках зустрічаються однакові тварини?Чи
однаково вони себе поводять?
- Давайте допоможемо казковим героям потрапити у свої казки.
5.2 Робота з ілюстраціями, що розміщені на дошці.



Лисиця

Лисиця і Півник Колобок Лисичка і Журавель Лисиця і Вовк
Вовк

Вовк і семеро козенят Колобок Лисиця і Вовк
Півник

Лисиця і Півник Колосок

5.3 Робота в групах
У вас на столах лежить конверт No 2. В ньому малюнки із
зображенням тварин та ознаки, що їм притаманні. Знайдіть три
ознаки, що можна дібрати саме до вашої тварини.
1 група
Обрати риси характеру притаманні лисичці

Гарна, турботлива, вигадлива, уперта, хазяйновита, хитра
( слайд No 11)
2 група
Обрати риси характеру притаманні вовку
Хазяйновитий, злий, довірливий, працелюбний, скромний,
голодний ( слайд No 12)
3 група
Обрати риси характеру притаманні півнику
Хазяйновитий, злий, довірливий, працелюбний, скромний,
голодний ( слайд No 13)
4 група
Обрати риси характеру притаманні козі
Гарна, турботлива, вигадлива, уперта, хазяйновита, хитра
( слайд No 14)
Перевірка за допомогою комп’ютера – робота із слайдами.
- Ми з вами з`ясували, що тваринам притаманні риси характеру
людини. Казки повчають людину.
- Наша 3 група, а це – експерти з казок, зададуть вам декілька
запитань
5.4.Презентація 3 групи
Згадайте казочку « Вовк і семеро козенят». Кізонька пішла у
ліс, а своїх дітей закрила вдома. Уявіть, що це сучасне місто. Як
козенятам уберегтися від вовка?
А) покликати сусідів;
Б) подзвонити у міліцію;
В) подивитись у вічко, впізнати вовка;
Г) голосом ведмедя сказати, що нікого немає вдома
Як треба було вести себе мишатам Круть і Верть, щоб Півник
пригостив їх?
А) Заспівати пісеньку, бо вони веселі;
Б) Зібрати лісові трави і пригостити його чаєм;
В)принести ковбаску до хліба;
Висновок: Казки вчать і застерігають нас
- Діти, ви знаєте, що казки можна не лише читати , але й дивитися.
4 група презентує уривок з казки « Вовк і семеро козенят»
5.5 Презентація 4 групи
Семеро козенят стара казка на новий лад
Ведучий Була собі кізонька біла,
 Дуже симпатична і мила.
 Мала вона семеро маляток,
 Семеро чудових козеняток.
Коза Мої діточки, козеняточка,
 Ви найкращі у світі маляточка!
 Я для вас, я для вас на базар піду,
 Найсмачнішу капусточку вам знайду.
 А ви вдома сидіть,
 Двері міцно замкніть!
1- ше козенятко Добре, добре, добре, матусю!
 Йди собі, за нас не хвилюйся!
 2- ге козенятко Добре, добре, добре, матусю!
 Йди собі, за нас не турбуйся!
Коза ( обіймає козенят)
 Мої діточки, козеняточка,
 Ви найкращі у світі маляточка,
 Я для вас, я для вас на базар піду,
 Найсмачнішу капусточку вам знайду!
( махає рукою, іде геть. Козенята співають, танцюють.)
7 – ме козенятко Залишилося ми вдома,
 Ти найперший, а я - сьома!

2 – ге козенятко Не боїмося ми нікого,
 Навіть, навіть вовка злого!
3 – тє козенятко Хай підійде до порогу –
 Буде згадувати довго!
4 – те козенятко А ми – бац! - його ногами!
 А ми – бац! - його рогами!
5 – те козенятко Не боїмся ми нікого,
 Переможем вовка злого!
5 – те козенятко Ми – бабах! - його ногами!
 Ми – бабах! - його рогами!
1 – ше козенятко Ми – хоробрі козенята,
 Ми – веселі козенята
Вовк ( за дверима)
 Пісня чується з квартири,
 Голоси: один...чотири,
 Пять і шість, усього – сім!
 Так пищать, що чути всім!
 Козенята це маленькі,
 Ще дурненькі та... смачненькі!
 Я козятинку люблю!
 Зараз всіх їх половлю! ( стукає)
1 – ше козенятко Хто це стукає до нас?
Вовк це електрик, дід Панас!
2 – ге козенятко Нам матуся наказала,
 Щоб дверей не відчиняли!
3 – тє козенятко Ми слухняні козенята
 І не будем відчиняти.
4 – те козенятко Ви матусю зачекайте
 Чи пізніше завітайте.
Вовк Хто б подумав! От невдача!
 Ну, зажди, м’ясце козяче!
 ( стукає знов)
1 –ше козенятко Хто це стукає до нас?
Вовк Відчиніть, це Дніпрогаз.
2 – ге козенятко Нам матуся наказала,
 Щоб дверей не відчиняли!
3 – тє козенятко Ми слухняні козенята
 І не будем відчиняти!
4 – те козенятко Ви матусю зачекайте
 Чи пізніше завітайте.
Вовк Хто б подумав! Знов невдача!
 Не дурне м’ясце козяче...
 ( знову стукає у двері)
5 – те козенятко Хто це стукає до нас?
 Знову вовк ? Чи Дніпрогаз?
Вовк Відчиніть, вам телеграма!
5 – те козенятко На базарі наша мама!
6 – те козенятко Через двері зачитайте
 Або маму зачекайте!
Вовк Ну й розумні козенята!
 Що ж читаю: ваша мати
 На базарі щойно впала,
 Ніжки дуже позбивала!
 Ще й зламала кінчик рога,
 Їй потрібна допомога!
1 – ше козенятко Це брехня!
2 – ге козенятко А що,як ні?
 Страшно, боязно мені!
4 – те козенятко В мами збиті ріг і ноги
 Їй потрібна допомога!
5 - те козенятко Відчиняєм! Треба йти,
 Мамі слід допомогти!
 ( вривається вовк)
Вовк Упіймались! Ну і ну!
 Я усіх вас проковтну!
5 – те козенятко Вовк! Він нас перехитрив!
 Навіть голос підробив!
6 – те козенятко Мамо! Мамо! Я боюся!
7 – ме козенятко Ой, рятуйте нас!
 Матусю!!!
Вовк вбігає, ловить козенят, вони тікають, входить коза.
Коза Вовче, сірий лиходію!
 Ти біди не заподіяв?!
 Козенята мої милі,
 Чи усі здорові й цілі?
 Якщо скривдив козенят,
 Дорогих моїх малят,
 Заколю тебе рогами,
 Затопчу тебе ногами!
Вовк Що ти, що ти?! Не кричи!
 І ногами не топчи.
 Он твої всі козенята,
 Я хотів лише пограти...
 Гарна в тебе дітвора!
 Та мені вже в ліс пора! ( тікає)
Ведучий Вовк утік,
 Аж миготіли п’ятки!
 Слухайтесь матусі, козенятка!
Висновок: казки можна не тільки слухати, а ще і дивитися.
VI. Підсумок уроку
6.1. Рефлексія
- Що сподобалось?
 - Про що розкажеш друзям, батькам?

















Урок розвитку зв`язного мовлення
4 клас
Тема: Урок розвитку зв’язного мовлення.
Текст. Види тексту. Складання тексту – розповіді, тексту – опису, тексту – міркування «Синичка» за власними спостереженнями, за планом, за опорними словами та малюнками.

Мета: продовжувати формування поняття «текст», «текст - розповідь»,   «текст - опис», «текст - міркування», вчити будувати розповідь за власними спостереженнями, за враженнями від побаченого, за планом, за малюнком та опорними словами; розвивати пам’ять, мислення, усне та писемне мовлення, збагачувати словниковий запас; виховувати дбайливе ставлення до всього живого, зокрема до птахів взимку.

Обладнання: таблиці із зображенням птахів, дитячі малюнки, підбірка книг про птахів, конверти із завданнями, запис пташиного співу.

 Хід уроку
І. Організація класу
- Сьогодні ми працюватимемо трьома групами. Кожна група має «спікера», «довідкове бюро», «секретаря», «експертів»
ІІ. Актуалізація знань
*    Послухайте, будь ласка, загадку.
Без сокири і без рук,
А дім будує.
                   (пташка)
-         Вірно, пташка. Саме про птахів піде мова на нашому уроці.
-         Кому живеться взимку найважче?
-         Чому птахам найважче перезимувати зиму?
-         Птахи – наші друзі. Чому?
-         Так. Гарні, безпомічні, частина природи, що нас оточує співом і красою, радують нас, знищують комах, зерна бур’янів, очищують природу від шкідників. Птахи – санітари лісів, полів.
*    Надається слово «Довідковому бюро» кожної групи.
І група
1. Орнітологія – наука про птахів.
2. Орнітологи – люди, які займаються вивченням птахів.
3. Синичка з’їдає за день комах стільки, скільки важить сама. Підраховано, що пара синиць оберігає плодовий сад на сорок дерев.

ІІ група
4. Шпак за сніданок поїдає 50-60 комах.

5. Ластівки знищують безліч надокучливих паразитів – мух, комарів, мошкару. За літо ластівка з’їдає до мільйона комах.

      6.Дві сови, знищуючи польових мишей, за рік зберігають до тонни хліба.

 ІІІ група
7. Коли б людина мала пташиний апетит, вона повинна була б з’їдати щодня принаймні 40 буханок хліба.
8. Стрижі, які годуються в повітрі під час польоту, мають швидкість близько 110км/год.
9. Синиця прилітає до гнізда з кормом 332рази за 18,5годин.
    Ось чому треба бережно ставитися до пташок. А скільки віршів, загадок, музичних творів, оповідань присвячено їм. Пригадайте загадки про птахів. Вислухаємо «Довідкове бюро».
              І група
                                 Маленький хлопчик
                                 У сірій свитині
                       По дворах літає,
                       Крихти збирає.
                                                    (горобець)
              ІІ група
                                 Вірно людям я служу,
Їм дерева стережу.
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним добуваю.
                            (дятел)
                   ІІІ група
                                      Довгі ноги, довгий ніс
Прилетів – обід приніс:
Смачних жабеняток
Для своїх маляток.
                            (журавель)
*    Зараз перевіримо, як гарно ви знаєте прислів’я та приказки про птахів. Візьміть конверт №1
*     Складіть прислів’я з двох частин.
*    Пташка красна пір’ям,                       там нема комашок.
*    Птаха пізнають у польоті,                  ніж журавель у небі.
*    Ластівка день починає,                      а людина знанням.
*    Де багато пташок,                              не буде гусениць.
*    Як багато птиць,                                а людину в роботі.
*    Краще синиця в руках,                       а соловей його кінчає.
*    Надаємо слово «Довідковому бюро» (кожна група по 2 прислів’я)
І група
1. Птаха пізнають у польоті, а людину в роботі.
2. Ластівка день починає, а соловей кінчає.
ІІ група
1.Пташка красна пір’ям, а людина знанням.
2. Де багато пташок, там нема комашок.
ІІІ група
1.     Як багато птиць, не буде гусениць.
2.     Краще синиця в руках, ніж журавель у небі.
Фізкультхвилинка


ІІІ. Підготовка до написання
-         Приємно слухати гарні вірші, загадки, прислів’я. Ми теж сьогодні спробуємо свої сили у написанні тексту.
-         До речі, згадайте, що таке текст?
-         Якими бувають тексти? (розповідь, опис, міркування)
*    Так. Візьміть конверт №2.
*    Підготуйте відповідь на запитання.
І група
Який текст називають «текст - розповідь»?
ІІ група
Який текст називають «текст – опис»?
ІІІ група
Який текст називають «текст - міркування»?
-         Отже, перша група отримує завдання скласти текст – розповідь, друга група – скласти опис, третя група – скласти міркування. Але всі ваші роботи будуть присвячені цій пташці. Відгадайте, що за пташка.
Пташка невеличка,
В небі білі щічки,
Сірі лапки, чорна шапка,
Фартушок жовтенький,
Голосок тоненький.
То ж ця пташка невеличка
Називається … (синичка)
-         Вірно, синичка. На уроці малювання ми використали фарби, щоб «розповісти» про пташку. А зараз використаємо слово. Гарно впоратися з написанням тексту вам допоможуть план та опорні слова. Відкрийте конверт №3.
І група (розповідь)
План
Опорні слова
1. Хто сидить на гілочці?
Був поганий настрій, раптом до вікна, сіла, підлетіла, пташка, на гілочці, виспівує, тріпоче крильцями, жваво, просила їсти, метушиться, відкрив, підвіконня, крихти хліба, подзьобала, з радістю.
2. назвіть риси, якими вона відрізняється від інших птахів.
Впізнав, жовтогруда красуня, серед інших, відрізняється, забарвлення, яскраве, співом, настрій, підняла, звеселила мене.
3.Де її можна зустріти?
Зустріти, місто, село, в пошуках їжі, оселі, вікно, взимку.
4.Моє ставлення до пташки.
Прилітай, буду чекати, люблю, обов’язково, зроблю, годівничку.



ІІ група (опис)
План
Опорні слова
1. Яка синичка за розміром?
Сіла, дерево, невеличка, маленька.
2. Яка в неї голівка, очі?
Чорненька, жвава, чорні, наче намистинки.
3. Який дзьобик?
Гострий, маленький
4. Яка спинка?
Зеленкувата
5. Які крила?
Вкриті білими та чорними смужками
6. Яка грудка?
Жовтенька
7. Які ніжки, кігтики?
Тоненькі, гостренькі
8. Який хвостик?
Ніби трикутник
9. Синичка гарна пташка?
Гарна, дивовижна, подобається.


ІІІ група (міркування)
План
Опорні слова
1. Чому вибрав синичку?
Подобається, найтендітніша, найгарніша, співоча, яскраве забарвлення, зачаровує співом, приносить користь, знищуючи шкідників.
2. Інколи я починаю думати «Якби я був синичкою, з якими словами звернувся б до людей?»
Інколи, уявляю, маленькою синичкою, гарно серед зелені влітку, важко взимку, голодна, холодно, якби вмів говорити, попрохав, годівниця, підгодовуйте, не ображайте, не кривдіть, віддячимо, знищимо шкідників, «Люди, бережіть птахів!»

ІV Перевірка роботи
Зачитування творів. Виступи «експертів» (оцінювання)
V.  Підсумок уроку.  Домашнє завдання.
Підготувати цікавий матеріал про зимуючих птахів. А ще сюрприз – ось ця годівничка. Сьогодні на прогулянці ми повісимо її на дереві і будемо підгодовувати птахів.

     










                                           

Немає коментарів:

Дописати коментар